نکاتی که پس از عمل جراحی دهان بهتر است رعایت شود

 1- گاز استریلی که در ناحیه جراحی قرار داده شده است را به مدت حداقل دو ساعت فشار دهید. بر روی آن چیزی جویده نشود و سعی کنید بدون باز و بسته کردن دهان آن را در محل نگهدارید.

2- آب دهان خود را بلعیده و آن را به بیرون تخلیه نکنید. مکیدن و تف کردن باعث تشدید خونریزی می شود. ممکن است تا روز بعد خون آبه دیده شود که طبیعی است.

 

3- در صورت ترشح بیش از اندازه خون آبه، گاز استریل کوچک مرطوبی را به مدت دو ساعت بر روی ناحیة جراحی شده فشار دهید.

4- تمیز نگاه داشتن ناحیه دهان سبب ترمیم سریع زخم های جراحی می شود. شستشوی دهان را از فردای روز جراحی به طور معمول شروع کرده و به غیر از محل جراحی، سایر دندان ها را مسواک زده و از دهان شویه آب نمک و یا سرم در ناحیه جراحی استفاده نمایید. در این موارد ژل های ضدعفونی کننده بسیار موثر خواهد بود.

5- داروهای تجویزی طبق دستور پزشک مصرف گردد.

6- از کشیدن سیگار، پیپ و یا قلیان حداقل به مدت 24 ساعت جداَ خودداری شود.

7- یک رژیم غذایی مایع خنک با کالری زیاد برای 24 ساعت اول بهترین رژیم غذایی است. مایعاتی مانند آبمیوه و شیر توصیه می شود. در ضمن به خاطر داشته باشید مایعات را با نی ننوشید زیرا سبب خونریزی مجدد خواهد شد.

8- تورم بعد از عمل جراحی امری طبیعی است. تورم تا 72 ساعت پس از جراحی افزایش می یابد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد و در پایان هفته اول معمولا از بین می رود. جهت کاهش تورم استفاده از کمپرس یخ پس از اتمام جراحی بسیار توصیه میشود. یخ را به مدت 3 دقیقه در محل قرار داده و سپس 1 دقیقه آن را بر دارید. این عمل را حداقل به مدت 4 تا 5 ساعت انجام دهید.بهتر است 48 ساعت اول این کار انجام شود. در صورتی که تورم ایجاد شد، برای زودتر از بین رفتن تورم ، از روز سوم کمپرس گرم را به همان نحو روی صورت قرار دهید. در صورت تورم شدید با تجویز دکتر می¬توان از آمپول دگزامتازون جهت کنترل آن استفاده کرد. جهت کاهش تورم بعد از جراحی بالاتر بودن سر نسبت به بدن در هنگام خواب توصیه می¬شود. همچنین توصیه می شود که شب اول استراحت روی مبل بوده و کمتر دراز کشیده شود.

9- در صورت استفاده صحیح از کمپرس یخ، درد تقریبا کنترل می شود؛ اما در صورت داشتن درد برای کاهش آن میتوانید از مسکن تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید. در صورتی که درد با مسکن کنترل نگردد میتوان برای کنترل درد از آمپول دگزامتازون (در صورت تجویز پزشک) استفاده نمود.

10- ایجاد التهاب، کبودی، سرخی و بی حسی در اطراف لب و ترشح خون آبه پس از جراحی های دهان طبیعی است. همچنین ممکن است دهان شما پس از جراحی در چند روز اول به میزان قبل باز نشود.

11- بی حسی در اطراف لب یا زبان از عوارض جراحی است و ممکن است این حالت بین 6 ماه تا یکسال ادامه پیدا می¬کند. در صورت بروز آن به پزشک اطلاع دهید.

12- در صورتی که جراحی سینوس لیفت یا بستن سینوس انجام داده اید و یا دندان خلفی بالا را کشیده اید، ممکن است خونریزی بینی داشته باشید که طبیعی است. در این صورت اولاَ از داروهای تجویز شده برای بینی استفاده نمایید. ثانیاَ تا 2 ماه از خالی کردن بینی خود با فشار (فین کردن) خودداری فرمایید. سعی کنید حتی المقدور در هنگام خواندن نماز، سجده های کوتاه داشته باشید.

13- در مورد جراحی ایمپلنت بخاطر داشته باشید که روند ساخته شدن استخوان به گونه ای است که پس از یک ماه ایمپلنت در جای خود کمی لق می¬شود. تحریک ایمپلنت با زبان و گونه و یا دست باعث پس زدن آن می گردد. پس مراقبت از آن در 2 ماه اول الزامی است.

14- ویزیت توسط پزشک پس از انجام جراحی ضروری است. بین یک هفته تا ده روز بعد از انجام جراحی ویزیت و در صورت نیاز برای کشیدن بخیه ها مراجعه نمایید.