سفید کردن دندان(بلیچینگ)

مثل مو و پوست ، دندان نیز رنگ های مختلف دارد . بعضی زردترند یا تیره تر از دندان های افراد دیگر . در عین حال هر چقدر سن بالاتر می رود رنگ دندان نیز تیره تر می شود . این به غیر از تغییرات رنگ دندان بر اثر ضربه یا درمان های دندانپزشکی است . از دیگر عوامل تغییر رنگ دندانها می توان به دندان های تحت درمان ریشه اشاره کرد.


سفید کردن دندان بطور کامل برای دندان هیچ ضرری ندارد در حالی که می تواند در صورت تماس با لثه ، لب و یا زبان باعث سوزش و زخم گردد به همین دلیل توصیه می شود که فقط دندانپزشک در مطب این کار را انجام داده و برای درمان های منزل نیز زیر نظر دندانپزشک انجام شود .


دندانپزشکان برای سفید کردن دندان چه می کنند؟
روش سفید کردن برای دندان های و از طریق خارج دندان دو روش دارد ، یک روش در مطب دندانپزشکی و یک روش در منزل البته این دو روش اگر باهم استفاده شود اثر بهتری بر روشن تر شدن رنگ دندان خواهد داشت .


سفید کردن در منزل :
دندانپزشک شما پس از گرفتن قالب از دندان هایتان ، یک پلاک ژله ای که به دندان های شما کاملاً نزدیک است تهیه می کند او بایستی مطمئن شود که این قالب ژله ای به لثه شما صدمه نمی زند . شما بایستی این قالب ژله ای را برای چند ساعت در روزهای مختلف در دهان خود قرار دهید که البته زمان و مدت آن را دندانپزشک شما تعیین می کند .
دندانپزشک شما نحوه استفاده از قالب ژله ای و میزان ماده سفید کننده ای که بایستی در آن قرار گیرد و نحوه مراقبت از لثه را برای شما توضیح خواهد داد . در ملاقات بعدی که او برای شما تعیین خواهد کرد میزان اثربخشی سفید کردن را بر روی دندان های شما کنترل می نماید .


سفید کردن دندان در مطب :
دندانپزشک در مطب از مواد سفید کننده قوی تری نسبت به نوع منزل استفاده می نماید این روش می تواند با پلاک ژله ای ، یا بدون آن انجام شود . سفید کردن دندان ها در مطب معمولاً در دو جلسه مجزا برای هر فک ( بالا و پایین ) انجام می شود ولیکن امکان انجام سفید کردن برای هر دو فک نیز وجود دارد . مدت زمانی که بایستی مواد سفید کننده بر روی دندان ها بماند بسیار کمتر از زمانی است که شما در منزل آن را استفاده می کنید و معمولاً اثر زودتری هم در تغییر رنگ دندان ها دارد . دندانپزشک شما لثه را با مواد محافظ از دندان جدا می کند پس از قرار دادن ژل های سفید کننده بر روی دندان و بر روی مواد سفید کننده اشعه می تاباند و اجازه می دهد که چند دقیقه ( 10 تا 20 دقیقه ) این مواد بر روی دندان باشد .
پس از تمام شدن زمان مربوط این مواد با آب شستشو می شود .
توجه کنید : سفید کردن دندان ( bleaching ) روشی است که بدون برداشتن از سطح دندان و یا صدمه به دندان رنگ دندان شما روشن تر می گردد . گرچه مراقبت از دندان های سفید شده مهم است ولیکن این روش مطمئن تر و ارزان تر از تکنیک های کراون و لامینیت است .
بعد از درمان سفید کردن احتمال درد مختصری در دندان ها وجود دارد که با استفاده از مسکن های ساده برطرف می شود .


به خاطر داشته باشید :
- حساسیت به هوا و آب سرد در 24 ساعت اول طبیعی است .
- نقاط حساس و یا صدمه دیده در لثه و یا لب و یا زبان ظرف کمتر از 48 ساعت بهبود می یابند .
- دو هفته اول درمان از دهان شویه استفاده ننمائید .
- 24 ساعت اول درمان استفاده از غذاهای رنگدانه دار نظیر زعفران ، سس ،قهوه و ... انجام نپدیرد .
- یک روز قبل از انجام سفید کردن دندان از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نشود .
- معمولاً تغییرات رنگ دندان در زمانی که هر دو فک با هم انجام می شود کمتر قابل حس است ، بهتر است که هر فک را جداگانه سفید نمایید .
- استفاده متناوب از خمیردندان های سفید کننده توصیه شده توسط دندانپزشک شما در حفظ سفیدی دندان مؤثر است .