نکاتی که پس از عمل جراحی دهان بهتر است رعایت شود

 1- گاز استریلی که در ناحیه جراحی قرار داده شده است را به مدت حداقل دو ساعت فشار دهید. بر روی آن چیزی جویده نشود و سعی کنید بدون باز و بسته کردن دهان آن را در محل نگهدارید.

2- آب دهان خود را بلعیده و آن را به بیرون تخلیه نکنید. مکیدن و تف کردن باعث تشدید خونریزی می شود. ممکن است تا روز بعد خون آبه دیده شود که طبیعی است.

مطالعه بیشتر...

نکاتی که پس از انجام درمان روت کانال، اندو، درمان ریشه (عصب کشی) می بایست در نظر گرفت:

نکاتی که پس از انجام درمان روت کانال، اندو، درمان ریشه (عصب کشی) می بایست در نظر گرفت:

1-در بین جلسات درمان و یا حتی پس از اتمام درمان، ممکن است احساس درد داشته باشید که با خوردن مسکن تجویز شده توسط پزشک کنترل خواهد شد. 

2-اگر درد طوری باشد که با مسکن کنترل نگردد پزشک برای شما آمپول دگزامتازون تجویز کرده که با تزریق عضلانی، در شما بر طرف می گردد.

 

مطالعه بیشتر...

ایمپلنت چیست؟

1.    ایمپلنت دندانی چیست؟

2.    جنس ایمپلنت چیست؟

3.    فرق بین ایمپلنتها چیست؟

4.    ایمپلنتها چگونه عمل می کنند؟

5.    آیا استفاده از ایمپلنتها برای هر فردی مناسب است؟


6.    روند کاشت ایمپلنت به چه صورت است؟

7.    طول مدت درمان ایمپلنت چقدر است؟

8.    میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

9.    چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

10.    طول عمر یک ایمپلنت چقدر است؟

11.    هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟

ایمپلنت دندانی چیست؟

اگر شما یک یا چند دندان را از دست داده باشید و یا کاملاً بدون دندان باشید می توانید به منظور جایگزینی دندانهای ازدست رفته از ایمپلنت استفاده نمایید. ایمپلنت دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود. از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و در نتیجه هیچگونه آسیبی به سایر دندانها وارد نمی سازد.  ایمپلنت به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

 

 

جنس ایمپلنت چیست؟

جنس ایمپلنت معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیکهایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند. در حال حاضر ایمپلنتها از فلز تایتانیوم ساخته می شوند.

 

 

ایمپلنتها چگونه عمل می کنند؟

از ایمپلنت می توان به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می شوند استفاده کرد که این روکش ها بطور ثابت توسط سیمانهای دندانپزشکی یا با پیچ به ایمپلنت چسبانیده می شوند. همچنین در مواردی که برای دندانهای مصنوعی فرد گیرکافی در دهان نداشته باشد، می توان از ایمپلنت به عنوان محل گیر مناسبی جهت ثابت نگداشتن دندان مصنوعی استفاده نمود.

 

 

 

 

آیا استفاده از ایمپلنتها برای هر فردی مناسب است؟

پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد. علاوه بر این افرادی که از سیگار و مشروبات الکلی و یا مواد مخدر بصورت زیاد مصرف می کنند مورد مناسبی برای این عمل به شمار نمی روند.

 

 

روند کاشت ایمپلنت به چه صورت است؟

جراح دندانپزشک ایمپلنت را طی عمل جراحی ویژه در استخوان فک شما قرار می دهد. این جراحی معمولاً در داخل مطب دندانپزشک و با بی حسی موضعی انجام می شود. برای تسکین درد و عوارض پس از عمل جراحی ممکن است نیاز به مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیکها باشد.

 

 

طول مدت درمان ایمپلنت چقدر است؟

این زمان بسته به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود. مدت زمان بهبود پس از جراحی نیز به سرعت ترمیم بافتهای فرد بستگی دارد، هرچند با پیشرفت تکنولوژی این مدت زمان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود 2-3 ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت پروتز (تاج دندان) را آغاز کرد. البته گاهی اوقات بسته به شرایط شخص این مدت ممکن است تا 8 ماه هم افزایش یابد. البته تکنیک ها و مدل هایی از ایمپلنت نیز هم اکنون موجود است که دندان پزشک را قادر میسازد بلا فاصله پس از جراحی اقدام به ساخت و گذاشتن روکش روی آن کند.

 

 

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

در صد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد. به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی 95% گزارش شده است.

  

 

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

سلامت بدن شما در میزان موفقیت ایمپلنت مؤثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل 2 بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است که دندانپزشک شما نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت را به شما آموزش خواهد داد. برای اطمینان از سلامت لثه ها حداقل 4 بار در سال برای بررسی بافت لثه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در 2 ماه اول بعد از جراحی باید ناحیه را کاملا تمییز نگه داریم و باید توجه داشته باشیم که تحریک ایمپلنت با دست و یا زبان یکی از عوامل پس زدن ایمپلنت در 2ماهه اول محسوب می شود.

 

 

هزینه انجام ایمپلنت چقدر است؟

در این خصوص باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در بسیاری موارد این مبلغ با هزینه روشهای درمانی سنتی تفاوت چندانی نخواهد داشت. بهرحال قیمت یک واحد ایمپلنت به برند ایمپلنت (شرکت و کشور سازنده) و پزشک جراح بستگی دارد.

فرق بین ایمپلنت ها چیست؟ 

شکل و طراحی ایمپلنت، طراحی و پوشش سطح آن سرعت و میزان استخوان سازی اطراف ایمپلنت شرکت سازنده و کشور تولید کننده، برند آن و همچنین قدمت آن شرکت، تحقیقات انجام شده در رابطه با آن قیمت و تفاوت بین ایمپلنتها را مشخص می کنند.

طول عمر یک ایمپلنت چقدر است؟

ما معتقدیم که طول عمر یک ایمپلنت مانند طول عمر دندانهای مجاور آن خواهد بود در صورتی که شخص در نگهداری آن کوشا باشد بنابراین می¬توان یک ایمپلنت را تا پایان عمر حفظ کرد.

آفت از دست رفتن ایمپلنت از بین رفتن استخوان اطراف آن است پس با مراجعه مستمر به دندان پزشک می توان شیاری از عوامل از بین رفتن استخوان را برطرف کرد و طول عمر ایملنت را به حداکثر رساند.

 

 

 

درمان ریشه یا روت کانال(اندو)

درمان ریشه چیست ؟
همه دندانها بوسیله کانالهایشان بر روی فک قرار گرفته اند معمولاً دندانهای جلو یک کاناله هستند ولی دندانهایی که عقب تر قرار دارند بیش از یک کانال دارند در درون هر دندان انبوهی از بافت ها وجود دارند که رشته یا ساقه نامیده می شوند. در یک دندان سالم ساقه ها شامل فیبرهای زنده ، سلولهای عصبی و خون وجود دارد.

مطالعه بیشتر...

کشیدن دندان(اکسترکشن)

دندانی را که زیاده از حد دچار پوسیدگی شده باشد و یا به هر دلیل دچار آسیب شده باشد و یا به سبب بروز بیماری های لثه به طور مشهود لق شده باشد (به علت تحلیل استخوانهای نگه دارنده) ممکن است که احتیاج به درآوردن و یا کشیده شدن پیدا کند.

مطالعه بیشتر...

دندان درد های شبانه

یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای یک فرد بیفتد، درد شبانه دندان است. در آن لحظه تنها فکری که به ذهن انسان می رسد اتفاده مکرر از مسکن ها است. که تاثیر چندانی هم ندارد.
شاید تنها کار عملی در آن شب، از شدت درد به خود پیچیدن و صبر کردن برای هر چه زودتر صبح شدن و مراجعه نزد دندانپزشک باشد!

مطالعه بیشتر...

سفید کردن دندان(بلیچینگ)

مثل مو و پوست ، دندان نیز رنگ های مختلف دارد . بعضی زردترند یا تیره تر از دندان های افراد دیگر . در عین حال هر چقدر سن بالاتر می رود رنگ دندان نیز تیره تر می شود . این به غیر از تغییرات رنگ دندان بر اثر ضربه یا درمان های دندانپزشکی است . از دیگر عوامل تغییر رنگ دندانها می توان به دندان های تحت درمان ریشه اشاره کرد.

مطالعه بیشتر...

جرمگيري

بر اساس اعلام مرکز تحقيقات دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، 20 تا 40 درصد جرم دندانها را ميکروب‌ها تشکيل مي‌دهند که بافت نگهدارنده حياتي لثه را تخريب كرده و باعث سست شدن دندان و لق شدن آنها مي‌شود.

مطالعه بیشتر...

تبعات بیماریهای لثه ؟

اکثر ما زمانی که در آینه به دندان‌های خود نگاه می‌کنیم، فقط در فکر زیبایی و سفیدی آنها هستیم، اما مهم‌تر از زیبایی دندان‌ها، توجه به وضعیت آنها و البته سلامت لثه‌هاست. تقریبا 80 درصد مردم در قسمتی از زندگی خود به بیماری‌های مرتبط با لثه دچار می‌شوند.

مطالعه بیشتر...